Sacharovpristagarens uppmaningar till EU

Publicerad: December 16, 2010 Om: Kuba,Mänskliga rättigheter,Yttrandefrihet

Guillermo Fariñas tackade i ett inspelat tal Europaparlamentets ledamöter “för att ni inte överger det kubanska folket i denna mer än halvsekelslånga kamp för demokrati”. Sacharovpristagaren kritiserade också regeringen i Havanna:

- “Jag kan inte lämna denna ö där jag fötts och återvända frivilligt, och detta är – oturligt nog för dem som leder oss så dåligt i vårt eget land – i sig det starkaste beviset på att det tyvärr inte skett några förändringar i mitt lands autokratiska system.”

Vidare uppmanade Fariñas ledamöterna att inte låta lura sig luras “av skönsången från en grym och brutal kommunistisk regim” när de analyserar EU:s politik gentemot Kuba. Enligt Guillermo Fariñas bör EU:s relationer till Kuba enbart ändras om följande fem kriterier uppfylls:

• Att samtliga politiska fångar och samvetsfångar friges utan att tvingas i landsflykt och att regimen offentligt utfäster sig att aldrig fängsla fredliga politiska regimmotståndare.

• Att militära och paramilitära regimanhängares misshandel av och hot mot fredliga regimmotståndare inne i landet omedelbart stoppas.

• Att regimen tillkännager att alla kubanska lagar som strider mot den allmänna förklaringen om de mänskliga rättigheterna kommer att granskas och upphävas.

• Att bildandet av politiska oppositionspartier, tidningsmedier som inte är underordnade det ”statssocialistiska” systemet, oberoende fackföreningar och alla andra typer av fredliga samhällsorganisationer underlättas i praktiken.

• Att regimen offentligt medger att alla kubaner som lever i landsflykt har rätt att delta i Kubas kulturella, ekonomiska, politiska och sociala liv.

Share this:

Guillermo Fariñas

Landinformation om Kuba

UD:s landinformation om Kuba

 

Relevanta länkar

Kubabloggare på engelska

Share this:

Alla texter är copyright
Swedish International Liberal Centre
2003-2011
Silc – Bastugatan 41
118 25 Stockholm
Sweden
E-mail: info@silc.se