Jablokoledare häktad på obestämd tid

Publicerad: March 7, 2008 Om: Mänskliga rättigheter,Silc Vänner

Ledaren för det liberala partiet Jablokos Sankt Petersburgsavdelning, Maxim Reznik, blev på valnatten gripen av polis. I måndags tog domaren vid Dzerzjinskijdistriktes domstol belutet att hålla Maxim häktad för tiden för utredningen. Maxim anklagas för våld mot tjänsteman och förolämpning av myndighetsperson. Att det i själva verket ligger politiska motiv bakom beslutet att frihetsberöva honom, är det få som betvivlar.

Det hände det efter att han kommit tillbaka till kontoret (där valövervakarnas protokoll från presidentvalet sammanställdes) efter en teveintervju i den oberoende kanalen 100-TV.

Maxim är ledare för oppositionen i Sankt Petersburg, inte bara för Jabloko utan även för den koalition av oppositionella grupper som har bildats det senare åren. De är en nagel i ögat på makthavarna, i synnerhet när det gäller flera infekterade frågor om stadsplanering och korruption. På måndagen skulle Maxim leda “de misshälligas marsch” och den 6 april skulle han vara ordförande på en kongress vars syfte är att öka samarbetet inom oppositionen i hela Ryssland.

Händelsen har fått en stor uppmärksamhet i rysk (fri)media, eftersom beslutet att häkta honom är tydligt politiskt motiverat. På presskonferensen som hölls igår närvarde representanter från svenska, finska, nederländska, amerikanska, tyska och franska konsulaten.

Politker från andra partier, till exempel Oksana Dmitrijeva från det kremllojala partiet Rättvisa Ryssland har, uttryckt stöd för Maxim Reznik, och sin förfäran över beslutet att frihetsberöva honom.

h2. Vill du skriva ett brev eller skicka ett vykort till Maxim i häktet?

Det skall i så fall skickas till den här adressen (skriv ut och klistra på kuvertet):

195009 Санкт-Петербург
ул. Академика Лебедева
Следственный изолятор ФСИН 4
Резнику Максиму Львовичу
RUSSIA

eller om du skriver adressen för hand:

1195009 Sankt Peterburg
Ulitsa Akademika Lebedeva
Sledstvenniy Izolator FSIN 4
Rezniku Kaksimu Lvovomu
RUSSIA

Skriv brevet på ryska eller engelska!

Share this:

YablokoLogo
Bli en Silc-vän!

Share this:

Alla texter är copyright
Swedish International Liberal Centre
2003-2011
Silc – Bastugatan 41
118 25 Stockholm
Sweden
E-mail: info@silc.se