Vi är Serbiens hjärta

Publicerad: October 28, 2008 Om: Egypten,Europa,Serbien

Christina Wassholm, journalist och Belgradbo, rapporterar från ”det andra Serbien” – Europas objektivt mest spännande land. Landet med outtröttliga demokratiarbetare och klubbhoppare, gränsöverskridare och motståndskämpar.

Möt Zoe, Jelena, Boban, Milica, Majda och många fler som vägrar låta sig tystas av nationalister och machomaffia, som tar spott och slag på gator och torg för att de kräver utlämning av krigsförbrytare och som riskerar sina liv för att ordna queerklubbar med polisbeskydd.

Från distad rocknroll på Donau till sex-and-the-city-feminister, insitutionsanarkister och Kvinnor-i-svart-aktivister; här finns inspiration och kreativitet att ösa ur för desillusionerade svenska frivilligorganisationer; nya politiska analyser för journalister och statsvetare som kört fast; och förstås en guide och kärleksförklaring till klubbar, kultur och hangouts bara två timmar och en lågprisbiljett från Sverige. Trettio tips och åtta sidor fina fotografier kompletterar texten.

Läs mer på författarens blogg: www.belgradblog.wordpress.com.

Köp boken i närmaste bokaffär eller på nätet.

Share this:

OMSLAG_Mellan[1]

Länkar till bloggar om Serbien

Vi är Serbiens hjärta

Share this:

Alla texter är copyright
Swedish International Liberal Centre
2003-2011
Silc – Bastugatan 41
118 25 Stockholm
Sweden
E-mail: info@silc.se